O czym pamiętać przed startem w zawodach?

O czym pamiętać przed startem w zawodach?

 

Okres wiosenny to bogaty czas w kalendarzu każdego biegacza. To właśnie wtedy odbywają się najważniejsze imprezy sportowe. Już jutro rusza kolejny Półmaraton Warszawski. Trzymam za wszystkich mocno kciuki.

Bardzo chciałam w nim pobiec, ale musiałam poświecić jedną część życia, by nasze taneczne przedstawienie mogło wyjść idealnie. No nic, smutno mi kiedy oglądam zdjęcia odebranych pakietów, ale trudno. W październiku połówka w Krakowie stanie przede mną otworem:)

Każdy start to nie tylko radość i poczucie wygranej. Dla niektórych takie wydarzenie może być powodem ogromnego stresu. Wszyscy pamiętają swój pierwszy start. Nerwy bywają motywujące, ale często sprawiają, że pozytywne nastawienie mija. Można ustrzec się tego. Jak? Wystarczy pamiętać o kilku istotnych zasadach obowiązującymi przed zawodami.

bieganie

 

Zapisy – zapisu na biegi zazwyczaj rozpoczynają się kilka miesięcy przed startem. Warto przemyśleć swój udział i zdecydować się wcześniej, niż w dniu zawodów, ponieważ nie możemy być pewni czy starczy dla nas miejsca.

Dojazd – jeśli bieg organizowany jest w naszym mieście lub w okolicy to nie ma problemu, jeśli jednak musimy udać do innego miasta, warto zarezerwować sobie chociaż dwa jeden lub dwa dni hotel. Ja jadąc na Wings for life, do Poznania, przyjechałam w piątek, mimo, że bieg odbywał się w niedzielę. Przez ten czas można spokojnie znaleźć biuro zawodów i trochę zwiedzić miast

Odbiór pakietu – kilka dni przed biegiem na pewno dostaniesz informacje organizacyjne, dotyczące startu i odbioru pakietów. Przeczytaj dokładnie, czy musisz wydrukować potwierdzenie przelewu lub specjalną kartę zapisów. Jeśli nie, weź ze sobą tylko dowód.

Targi sportowe – zazwyczaj przy okazji większych biegów, jak maratony czy półmaratony, odbywają się targi, na których możesz kupić biegowe gadżety oraz wesprzeć akcje charytatywne.

Relaks – dzień przed biegiem zrelaksuj się. Już nie ma sensu katować się ćwiczeniami. Odpuść, idź na spacer i odpręż się.

Ładuj węgle – jakiś czas przed biegiem, a na pewno dzień przed zjedz makaron. Nie przesadzaj z sosami. Często przy okazji biegów organizowane są „parta party” gdzie nie tylko zjesz pyszności, ale i zapoznasz innych biegaczy:)

Ciuchy – szykowanie stroju na zawody to swego rodzaju rytuał. Pamiętaj, żeby był dobrany do pogody. Lepiej ubrać się lżej niż za gorąco. Gdy na dworze upał, nie zapomnij o czapce! Sprawdź w regulaminie czy można biec w dowolnej koszulce czy obowiązuje koszulka startowa.

Wygoda przede wszystkim – nie musisz być ofiarą mody ubraną od góry do dołu w dany „znaczek”. Ma Ci być wygodnie. Nic nie może obcierać!! Nigdy, ale to NIGDY nie zakładaj nowych (choćby nie wiem, jak pięknych) butów. Jeśli będą Cię obcierać….na pewno bieg zapamiętasz na długo.

Stanik biegowy – dobrze dobrany stanik to podstawa. Nie może krępować ruchów, ani wżynać.

Wyśpij się – gdy targają nami emocje i podekscytowanie ciężko zasnąć, ale gdy będziemy wypoczęci nogi same nas poniosą:)

Nie zaśpij ! – jest to ważne, kiedy bieg rozpoczyna się o 9 rano:)

 

biegacz

 

Śniadanie – przed biegiem warto zjeść coś lekkiego, co da nam energię, przykładem każdego biegacza jest bułka z dżemem. Ja często biorę banana, aby zjeść go z 30 min przed biegiem.

Start – przed biegiem trzeba sprawdzić, gdzie dokładnie zaznaczony jest start i meta.

Kibice – zabierz ze sobą kibiców. Najlepiej niech będą „rozrzuceni” po trasie, kiedy dopadnie Cię kryzys. Wsparcie i brawa zawsze motywują do walki!

Depozyt – jeśli nie ma kto trzymać Twoich rzeczy, to zostaw je w depozycie. Zazwyczaj w pakiecie startowym masz woreczek lub naklejkę ze swoim numerkiem. Przyklej go w widocznym miejscu.

Toalety – to bardzo ważny element przygotowań do startu :) Dlatego sprawdź na mapce, gdzie się znajdują.

Numer startowy – To najistotniejszy (oprócz butów) element stroju zawodnika. Musisz mieć go przyczepionego w widocznym miejscu agrafkami lub na specjalnym pasku.

Strefy czasowe – Każda strefa czasowa oznaczona jest odpowiednim kolorem, który oznacza szacowany czas ukończenia biegu. Przestrzegaj go, bo nie chcesz chyba zostać stratowana lub przeszkadzać sobie i innym. Kolor często zaznaczony jest na numerze startowym.

Nie ścigaj się – jeśli to twój debiut i nie zalezy Ci na czasie Kenijczyka, nie ścigaj się. Na początku każdy przyspiesza. Nie warto szaleć! Później możesz mieć trudności z dotarciem do mety.

Ułóż plan – zaplanuj odpowiednią taktykę. Baw się biegiem. To Twój czas! Kiedy opuszczą Cię siły – wyobraź sobie chwilę, w której przekraczasz wymarzoną metę.

 

Baw się dobrze! Do zobaczenia na starcie:)

One Response to O czym pamiętać przed startem w zawodach?