Jak ubrać się na bieganie zimą?

22 stycznia 2017
Jak ubrać się na bieganie zimą?

Zima to jedna z najpiękniejszych pór roku. Niestety, gdy na dworze śnieg, plucha, przeszywający wiatr, a termometr wskazuje minus tysiąc ciężko zmobilizować się do wyjścia na zewnątrz. Dodatkowo powstaje pytanie jak ubrać się na bieganie zimą? Nie za ciepło, nie za zimno? Czyli jak? Oto kilka moich porad, co na siebie założyć, by się nie przeziębić?

Osobiście nie pałam jakąś ogromną miłością do tej pory roku. Jestem wielkim Ciepluchem i mój organizm czuje się najlepiej powyżej 20°C. Dla mnie zima zaczyna się, już kiedy widzę na termometrze 10°C 🙂 Niestety mam problemy z zatokami, więc muszę się naprawdę starać, by nie przeleżeć całego tego okresu w ciepłym łóżku. Mimo to, czasami doznaję olśnienia i wielkiej ochoty spaceru lub bieganie po śniegu. Oto kilka moich sprawdzonych rad jak ubrać się na bieganie zimą:

1111111

Bieganie zimą – poradnik:

  •  Bielizna termoaktywna – Głównym zadaniem takich ubrań jest odprowadzenie potu z powierzchni skóry. Nasz organizm musi się pocić, by się nie przegrzać. Ma to kluczowe znaczenie dla naszego komfortu cieplnego. Przez wilgoć na dworze i padający śnieg wychładzamy nasze ciało 15-20 razy szybciej niż w warunkach letnich. Odzież termoaktywna ma za zadanie powstrzymywać ten proces i odciągnąć wodę. Dzięki czemu nasze ubranie jest suche, a my możemy biec dalej .
  • Buty do biegania – W bieganiu zimą najważniejsza jest odpowiednia przyczepność i stabilność. Dlatego warto zainwestować w specjalne buty. Nie jest to jednak przymus, bowiem wszystko zależy od naszego przyzwyczajenia.  Buty na zimę powinny mieć grubszą podeszwę z dobrym amortyzatorem. Dzięki temu będziemy czuć się stabilniej.
  • Kolce – Innym rozwiązaniem na zimową nawierzchnię są kolce. Ostatnio widziałam takie w Biedronce. Zakładamy je na swoje buty (trzeba dobrać tylko odpowiedni rozmiar!) i ruszamy w drogę. Można też iść do OBI czy Castoramy i przymocować do podeszwy krótkie wkręty 🙂

bieganie zimą

  • Legginsy – Wybór odpowiednich legginsów zawsze jest dla mnie trudny. Czy wybrać między pięknymi wzorami czy postawić na ciepłotę. Według mnie kolorowe, cienkie modele zostawmy sobie na wiosnę. Obecnie w sklepach jest dużo ocieplanych (ale lekkich) getrów. Niektórzy biegacze zakładają cienkie legginsy jako pierwszą warstwę, a na to dresowe spodnie. Wybór należy do Was!
  • Kurtka – Ta idealna powinna nie tylko odprowadzać pot, być ciepła, ale dobrze jeśli jest też przeciwdeszczowa. Często trudno to połączyć, ale kupując ten element warto zwrócić uwagę na jej nieprzemakalność, ochronę przed wiatrem oraz lekkość.
  • Czapka, rękawiczki i kominiarka – Przez głowę ucieka prawie połowa naszego ciepła. Dlatego tak ważne jest noszenie czapki, podczas biegania zimą. W okresie jesiennym zakładam ciepłą opaskę, a zimą cieplejszą czapkę. Kiedy mróz nie utrudnia oddychanie i czujemy jakby nasze płuca zamarzały, polecam noszenia kominiarki. Nie jest może najwygodniejsza, ale z pewnością ochroni nasz przed zapaleniem gardła. Jeśli chodzi o rękawiczki to polecam cienki materiał, ocieplany od środka polarem.
  • Krem – Przed (i po) każdym wyjściem na trening warto posmarować swoją twarz i ręce kremem. Dobrze jeśli będzie bardziej tłusty niż zwyczajny kosmetyk. Ważne! nie kremem nawilżającym, który może zawierać wodę, ponieważ przy dużych mrozach to grozi odmrożeniem!

Podsumowanie:

Co jest nam potrzebne do biegania zimą? Tak naprawdę drobina motywacji i odpowiedni ubiór. Nie można ubierać się zbyt ciepło, ponieważ po kilku kilometrach będzie nam maksymalnie gorąco, spocimy się, zdejmiemy czapkę czy kurtkę, a tu już blisko do choroby. Nie wolno również przesadzać w drugą stronę. Warto wybrać warstwę lekką i ciepłą, a następnie zarzucić na nią kurtkę. Jeśli mimo to, przeraża nas perspektywa wyjścia z domu w samych legginsach i bieliźnie termoaktywnej zawsze można zapisać się na siłownię, by przygotować ciało do wiosennych startów.

7 Responses to Jak ubrać się na bieganie zimą?