Kleszcze – postrach biegaczy!

Kleszcze – postrach biegaczy!

Sezon na kleszcze uważam za rozpoczęty! Już sama musiałam usunąć kilka tych małych paskud po treningu w parku czy lesie. Z tymi niewielkimi gagatkami nie ma żartów. Potrafią wyczuć ofiarę z kilkuset metrów i niezauważenie skoczyć na nią. Choroby wywoływane przez kleszcze są groźne, a ich objawy często przypominają grypę lub treningowe zmęczenie. Jak rozpoznać objawy boreliozy? Kiedy zgłosić się do lekarza? W jaki sposób chronić ciało przed atakiem kleszczy?

Dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne?

Kleszcze to bardzo sprytne żyjątka. Nie dość, że bardzo trudno je zauważyć (są wielkości ziarenka maku) to jeszcze wypracowały sprytny sposób: wykorzystują specjalną substancję znieczulającą, która maskuje ich wkłucie. Dlatego w ogóle nie czujemy ich obecności. Kiedy już kleszcz przyczepi się do naszej nogi, wspina się, po ciele lub ubraniu w poszukiwaniu miejsca dogodnego do wbicia.  Najlepiej jeśli jest to miejsce z cienką skórą, jak pachy, pachwiny, okolice zza uszami i podkolanowe czy skóra pokryta włosami. Dlatego po każdym treningu powinniśmy dokładnie obejrzeć te okolice. Szybkie usunięcie pasożyta zmniejsza ryzyko zainfekowania Borrelią – bakterią odpowiedzialną za boreliozę. Pamiętaj! Nie smaruj kleszcza masłem czy alkoholem!!!! Usuń go w rękawiczkach, specjalną strzykawką, pęsetą lub zgłoś się do lekarza.

kleszcze a bieganie

Borelioza – objawy i leczenie:

Biegacze mogą pomylić objawy tej choroby z przetrenowaniem lub początkiem grypy, dlatego tak trudno ją zdiagnozować. Występują najczęściej: bóle i zawroty głowy, sztywnienie stawów, drapanie w gardle, paraliż twarzy, tiki mięśni, problemy z mówieniem, orientacją przestrzenną itp. Borelioza, bez względu na rodzaj i stopień zaawansowania atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Stąd możliwość pomyłki. Pierwsze objawy rozwijają się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia.

Po usunięciu kleszcza mogą pojawić się objawy skórne tzw. rumień wędrujący – zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, może być lekko wypukłe, ciepłe, bolesne przy dotyku. Typowy rumień po ukąszeniu kleszcza jest jaśniejszy od środka. Pamiętaj! Jeśli zauważysz / wyjmiesz kleszcza po dłuższym czasie lub miejsce po nim będzie czerwone lub spuchnięte – natychmiast zgłoś się do lekarza. Jeżeli usuniesz kleszcza włóż go w chusteczkę i pokaż lekarzowi. On wyśle go na badanie metodą PCR na boreliozę do CB DNA w Poznaniu.

Warto pamiętać, że kleszcz nie musi wbić się w ciało, wystarczy, że na skórze złoży swoje odchody i to już może spowodować zakażenie. Siedliskiem bakterii jest treść przewodu pokarmowego kleszcza.

Kleszcze – jak się przed nimi chronić?

  • Oglądaj dokładnie swoje ciało po treningu lub spacerze. Zwróć szczególną uwagę na zgięcia kolan i pachwiny. Takie miejsca są szczególnie lubiane przez kleszcze, gdyż skóra jest tam bardzo cienka.
  • Używaj preparatów odstraszających kleszcze (można znaleźć spray na komary tropikalne i kleszcze – bardzo dobrze działa). Na dekolt, dłonie i wszelkie odkryte części ciała nanieś specjalny preparat odstraszający owady.
  • Jeśli to możliwe zakrywaj ciało w czasie treningu. Wybieraj jasne kolory ubrań, w ten sposób szybciej dostrzeżesz kleszcza.
  • Idąc do lasu załóż kapelusz lub czapkę z daszkiem.
  • Spróbuj biegać środkiem ścieżki, ponieważ te małe „potworki” kochają niskie krzaczki, paprotki i brzegi lasów. Czyhają na trawach rosnących wzdłuż leśnych duktów.
  • Uważaj na domowe zwierzęta, które spędzają czas na dworze. Kleszcze mogą przenosić się ze zwierząt na ludzi.
  • Nie panikuj! Nie można popadać w paranoję. Zachowaj ostrożność, a trening latem będzie przyjemnością!

 

 

Źródło: http://www.poradnikzdrowie.pl

One Response to Kleszcze – postrach biegaczy!